Twitter’dan Para Kazanmak

İş Fikirleri Semih Buzgan 762 views

Günümüzde sosyal ağlardan para kazanmak oldukça trendken, bu gün sizlere Twitter’dan para kazanmak nasıl olur sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

ABD’nin California eyaletinde kurulan Twitter, kısa sürede gelişip, dünya geneline yayıldı. Kuruluş amacı, sosyal iletişim sitesi olmaktı. Bu sosyal ağda, bütün derdinizi 140 karaktere sığdırmak zorundasınız. Yazacağınız mesaj 140 karakteri geçmeden yazılmalıdır. Twitter kullanıcıları, bu mesaj olayına da çoktan alıştı bile.

Twitter’in anlamınım merak ettiniz mi bilmiyorum ama ben size bu kelimenin, İngilizcede minik kuş cıvıltısı anlamına gelen tweet kelimesinden türetildiğini söyleyeyim. Kuruluşundan itibaren hızla büyüyen Twitter, dünyanın birçok yerinden insanları sanal olarak bir araya getirmiştir. Twiter’in bu kadar kullanıcısı olmasına rağmen, istenilen düzeyde gelir getirdiği söylenilemez.

Google şirketi 1996 yılında kurulmuş olmasına rağmen, Adwords isimli reklam geliri modelini hayata geçirmesiyle, çok karlı bir yatırıma imza attı. Önceleri sadece iyi bir arama motoru olarak iş yapan Google, şimdilerde sınırsız para kazanma potansiyeline kavuştu. The Economist dergisinde, Twetter’in en sonunda reklam alma işine başladığı fakat bu işten karlı çıkacağı konusuna şüpheyle bakmakta. Bunun nedeni, sosyal medya sitelerine reklam verenlerin, istenilen düzeyde verim elde edememeleridir. Örnek vermek gerekirse, P&G şirketi Facebook’a ciddi bir reklam anlaşması yaptı ama beklediği anlamda geri dönüş alamadı. Sanal alemde bu tartışmalar devam ederken, acaba biz Twitter’i kullanarak nasıl para kazanırız, sorusunu kendi açımızdan açıklamaya çalışalım. Businessweek – online sitesindeki habere göre, Twitter’i büyük şirketler hangi şekilde kullanıp, kar sağlıyor sorusunu yanıtladı. İşte bu habere göre, akıllı şirketlerin Twitter’dan nasıl yararlandıklarına bir göz atalım.

Twitter Nasıl Kullanılırsa Para Kazanılır

Günümüzde Twitter kullananların sayısı bir hayli fazla. Eğer bu düşünce doğruysa, koskoca şirketler neden Twitter kullanıyor, sorusunu bu kişilere sormak gerekmez mi?

İlginizi Çekebilir:  Anket Doldurarak Para Kazanma 2016

Twitter bir sosyal paylaşım sitesi olduğu için, hem odaklı olarak hem de ilgili kesimlere güvendikleri kaynaklardan mesaj göndermeye dayanıyor. Bu şekilde milyonlarca kişiye ulaşan şirketler, Twitter’i

  • Pazarlama iletişiminde
  • İnsan kaynağı bulma da
  • Satış işleri için
  • Müşteri tepkilerini öğrenme de
  • Coğrafi olarak dağınık şirketlerin iletişim kurmalarında

kullanmakta. Küçük büyük her şirket, soysal medya sitelerini kullanarak, işlerini çok daha ileri seviyeye taşımaları mümkün. Kurmuş olduğunuz şirketinizin, kısa sürede tanınması için, sosyal medya sitelerini en verimli şekilde kullanmaya çalışmalısınız.

İşin özetine gelince; yeni şirket kuranlar, yönetici eğitimi şirketi kurmaya çalışmayın. Böyle çalışan şirketler fazla olduğu için, bu işlerden size ekmek çıkmaz. Yeni bir köfteci, yeni bir kafe, yeni bir restoran açmayı da düşünmeyin. Günümüz teknolojisini kullanarak yapabileceğiniz iş alanlarına yönelin.

Kurmuş olduğunuz şirketinizin daha hızlı sürede tanınabilmesi için, şirketinizi tanıtan bir Twitter hesabı açın. Sosyal ağ hesaplarını açmak paralı olmadığı için, en popüler sosyal ağlardan hesap açmayı ihmal etmeyin. Böylelikle, sizi takip eden kitlelere;

  • Kampanyalarınızı
  • Şirketinizde ki yenilikleri
  • İş ilanlarını

Ve daha fazlasını kısa sürede iletebilir, böylelikle şirketiniz büyürken, aynı zamanda Twitter’dan para kazanma şansını elde edersiz. Süper bir iş modeliniz var ama bu iş modelinizi doğru iş çerçevesinde kurgulamazsanız, başarılı olmanız imkansız. Yapacağınız işten çok kazanç sağlamanız için, elinizdeki argümanları çok iyi bir şekilde kullanmanız şart. Hani bir laf vardır ya, “denenmişi denememek lazım diye”. Sizde, sıradan olmayan, daha önceden kimsenin aklına gelmeyen, iş fikirleri varsa, kendinize güvenin ve bu doğrultuda, emin adımlarla ilerleyin. Göreceksiniz ki, biraz sabır ve emek ile başarı sizin olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir