Organik Ürün Satılarak Nasıl Para Kazanılabilir?

Girişimcilik Semih Buzgan 895 views

Son dönemlerde özellikle gıda ürünlerinde yaşanan sağlık problemleri nedeni ile tercih edilmeye başlanan organik gıda ürünleri başlı başına bir gıda sektörü haline gelmiştir. Sektör haline gelen organik ürün pazarlarının ve üretimlerinin yanı sıra yöresel bölgelerde yaşayan kişilerin yapmış olduğu üretimlerde daha küçük çaplı bir Pazar oluşturmaktadır. Organik ürün satarak nasıl para kazanılabilir? Kendileri için organik ürün üretimi yapan kişiler fazla gelen ürünlerin satışını gerçekleştirerek ek gelir elde etmekte veya satışını yapmak üzere organik ürün üretimi gerçekleştirmektedir. Sektör haline gelmemiş olan bireysel üretimlerde organik ürün satışı daha çok tanıdıklar aracılığı ile alınan siparişlere ya da üretilen ürünlerin küçük pazarlarda satılması ile gerçekleşmektedir.

Organik tarım olarak nitelendirilen ve ürünlerin üretiminde herhangi bir zirai ilaç kullanılması ya da ürünlerin işlenmesinde en azami miktarda dış etken maddelerin kullanılması olarak nitelendirilebilmektedir. Organik tarım yapma organik ürünlerin talebinin yaygınlaşması ile oldukça fazla dikkat çekmiştir. Organik tarım ürünlerinin fiyatları diğer ürünlere göre daha yüksek olmaktadır. Organik tarım son dönemlerde yaygınlaşsa da organik tarım kavramı 50-60 yıl öncesine dayanan kullanılan en eski tarımsal faaliyet yöntemidir.

Organik tarım nasıl yapılır? Organik tarım yapılacak olan alanların öncelikle herhangi bir zirai ilaç ya da gübre kalıntısından arındırılmış olması gerekmektedir. Tarıma yeni açılacak olan araziler organik tarıma en uygun olarak ifade edilen alanlardır. Üzerinde organik olmayan tarımsal faaliyetlerin gerçekleştirildiği alanların organik tarım için öncelikle zararlı maddelerden arındırılması ve toprağın en az 3 yıl temizlenmesi için dinlendirilmesi gerekmektedir. Yine organik tarım yapılacak olan arazilerin erozyona açık olmaması ve bu arazilerde toprağın çeşitli özelliklerinin yapısal olarak bozulmamış olması gerekmektedir. Tüm bu şartlar gerçekleştirildikten sonra organik tarım yapıp bu ürünlerin satışını gerçekleştirecek olan kişilerin tüm bu işlemleri belgelendirmesi ve organik tarımsal üretim için sertifika alması gerekmektedir. Organik tarım izni ve sertifikası için farklı kurumlar tarafından hizmet verilmektedir. Günümüzde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığınca yetki verilmiş olan 7 kuruluş bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Evde Boncuk İşi İle Para Kazanmak

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir