Öğrencilerin Yapabileceği Ek Gelir Getiren İşler 2016

Ek Gelir Semih Buzgan 1.367 views

Öğrencilerin yapabileceği ek gelir getiren işler eskiden sayıca çok azdı. Fakat günümüzde o kadar çok ki neredeyse normal işler kadar. Öğrencilerin yapabileceği işler için ilk olarak hangi konular ve ne tür işler olmalı ona bakalım.

Eğer öğrenciyseniz ilk yapmanız gereken hobileriniz, bilgi ve birikimleriniz, eğitim aldığınız alan, boş zamanlarınız ve karakterinizle ilgili bir düşünmeniz gerekiyor. Çünkü yapacağınız ek gelir getiren işler bunlarla ilgili olmalı. Maalesef ek gelir getiren iş veren firmalar öğrencilerle ilgili biraz mesafeli oluyor. Bunun sebebi de çoğu zaman işleri yarım kalıyor. Öğrenciler işlere gereken önemi göstermiyor ve belli bir zaman sonra sıkılıp işi bırakıyor. Bu durumda da iş veren firma mağdur oluyor.

Öğrenciler İçin Ek İş Veren Firmalar 2016

Benim size ilk tavsiyem yapmak istediğiniz iş konusunda kararınız çok net olsun ve arkasını getirin. Nelerden hoşlanacağınızı ve en iyi hangi işi yapabileceğinizi en iyi siz bilirsiniz. Şimdi gelin bir kaç tane öğrencilerin yapabileceği işler ilgili inceleme yapalım. Öğrencilerin yapabileceği ek gelir getiren işlerden ilki editörlük. Ek iş veren firmalar size belli konular verirler ve sizde internetten araştırma yaparak o konuyla ilgili yazılar yazarsınız. Kolay ve hoşunuza gidecek bir ek iştir. Firma size yazıların kaç kelime olacağını bildirir o kelime sayısında konu ile ilgili yazınızı yazar ve mail ile iletirsiniz. Ücretlendirme ise her 100 kelime için ortalama 1 – 1,5 TL arasıdır. Bir yazı ortalama 300 – 500 kelime arası olabilmektedir. Tahmini yazı başı 5 TL gibi bir para kazanabilirsiniz. Günde minimum 10 tane yazabileceğinizi düşünürsek 50 TL kazanırsınız.

Öğrencilerin yapabileceği ek işlerden birisi de çeviri ve tercümanlık işidir. Çok iyi derece yabancı dil gerektirir. Bir önceki yazı yazma işinde olduğu gibi gene bilgisayar üzerinden yapılır. Çeviri ve tercümanlık işinin getirisi ise Türkçe editörlük işinin neredeyse 3 katı kadardır.

İlginizi Çekebilir:  Evde Kibrit Yapma İşi 2016

Aslına bakarsanız burada her işi yazmaya kalksak yüzlerce sayfalık işle ilgili bilgi vermemiz gerekiyor. Bu kadar uzun bir yazı Maalesef yazamayacağım fakat size öğrenciler için ek gelir getiren iş veren firmaları nasıl bulacağınızı anlatacağım. En önemli iş bulma kaynağımız iş ilan siteleridir. Buralarda öğrenciler için ek iş şeklinde arama yaparsanız yüzlerce hatta binlerce ilan bulabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir