Küçük Ölçekli İş Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

Bayilik Semih Buzgan 1.059 views

Elimizde yılların emeği olan birikimiz var ve artık sadece kendi işimizi yapmak istiyoruz. Ne yapmalı ve nelere dikkat etmeliyiz? Ticaret ya da küçük bir işletme açmak istiyoruz ama çok tecrübeli olduğumuz bir alan değil. İşte bu durumdaki küçük ölçekli iş kurmak isteyenlere bazı tavsiyelerimiz olacak.
Eğer düşündüğümüz şey bir iş yeri açmak ise öncelikle ne satacağımız, kira, iş yeri sigortası gibi giderleri iyi hesaplamamız gerekiyor. Gerekli olan her türlü evrakı(ikametgah ilmühaberi, nüfus cüzdanı sureti, kira kontratı ya da tapu belgesi vs) Ayrıca şunu unutmamalıyız ki o iş için ayırdığımız bütçe her zaman yetmeyebilir. Yani işe ayırdığımız miktarın yanında muhakkak ilave bir bütçemiz olmalıdır.

Küçük ölçekli iş kurmak isteyenlere hatırlatacağımız bir nokta da muhakkak o işle ilgili gerekli araştırmaları tam olarak yapmaktır. Mesela o işi yapan başka kişilerle görüşerek onları gözlemlememiz ve neyi nasıl yaptıkları konusunda bilgi sahibi olmamız gerekecek.

İş planı yapmak da dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan biri. Pazar araştırması, yerin iyi seçilmesi, hitap edilecek müşteri kitlesinin belirlenmesi ve fizibilite çalışmaları muhakkak yapmamız gereken işler arasında yer alıyor.

Yapmayı düşündüğümüz işle ilgili tecrübeli birini yanımıza almak ta bize kolaylık kazandıracaktır. Onun tecrübeleri bize mutlaka yol gösterecektir. Ayrıca bir avukat, muhasebeci ve mali müşavirle de mutlaka temasa geçmeliyiz. Gerek yapılacak olan işin kanuni açıdan gerekli olan yönleri, gerekse bizi ceza almaktan koruyacak ipuçlarını bu kişilerden almalıyız.

Küçük ölçekli iş kurmak isteyenlere kredi ve danışmanlık hizmeti sağlayan bankalar da faydalanmamız gereken kuruluşlar arasında yer alıyor.
Yaptığımız işte tutunduktan sonra da dikkat etmemiz gereken noktalar var. Büyümenin getirdiği etkiyle yerimiz bize yetmeyebilir, daha fazla mal almamız, yeni personel alımı ya da yerimizi değiştirmemiz gerekebilir. Burada önemli olan, böyle bir durumda büyümenin altında kalmamamız için de dikkatli olmamız gerekecek.

İlginizi Çekebilir:  E- Kitap Yazarak Para Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Küçük ölçekli iş kurmak isteyenlere bir tavsiyemiz de; Yaptığımız işin sezonu ya da zamanı da çok önemli elbette. Mesela yaz tatilinde bir kırtasiye açmak hiç de akıllıca bir tercih olmayacaktır. İşimiz yılın her anında mükemmel gitmeyebilir. Aynı ciroyu sürekli tutturabilmemiz mümkün olmayabilir. Bunun için işimizin iyi olduğu sezonda, düşeceği zamana hazırlık yapmamız gerekebilir. Kira, vergiler. Elektrik ve su faturası gibi masrafları işimizin iyi olduğu zamanda halletmemiz akıllıca bir davranış olur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir