Kosgeb Girişimci Hibe Destek Kredisi İle İş Kurma

Girişimcilik Semih Buzgan 1.106 views

Kosgeb yeni iş kuracak girişimcilere hibe destek kredisi vermektedir. Bunun yanında isteyenlere de ilk 2 yılı geri ödemesiz faizsiz 4 yıl vadeli kredi imkanı da sağlamaktadır. Bu desteği almak için bazı şartlar aranmaktadır. Yazımızda Kosgeb girişimci hibe destek kredisi alma şartları ve yolları hakkında bazı bilgiler paylaşacağız.

Bu hibenin alınabilmesi için ilk olarak İŞKUR’a kayıt olmanız gerekiyor. İŞKUR kaydınızdan sonra bağlı olduğunuz bölge veya yakınlarında bir yerdeki “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” veren kurumlardan bu eğitimi almanız gerekiyor. Eğitim 70 saat sürmektedir. Tahmini olarak eğitimi aldığınız kuruma göre 10 gün civarı sürmektedir. Ayrıca bu eğitimi aldığınız süre içerisinde eğer sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmıyorsanız günlük 20 TL’de harcırah almaktasınız. Bu ödeme eğitim bittikten sonra 1 – 1,5 ay civarı bir süre sonra Ziraat Bankası hesabınıza yatırılmaktadır.

Kosgeb son çıkan düzenlemelerle birlikte 50.000 TL hibe, 100.000 TL’de ilk 2 yılı ödemesiz olmakla birlikte 4 yıl vadeli kredi imkanı sağlamaktadır. Bu rakamlar bölgelere ve cinsiyetlere göre değişmektedir.

Kosgeb Girişimci Hibe Destek Kredisi Alma

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi bittikten bir hafta on gün sonra size bir sertifika numarası verilir. 1 ay kadar sonra da sertifikanızın aslını alabilirsiniz. Sertifika numaranız çıktıktan sonra iş yeri açma sürecinizi başlatabilirsiniz. Sertifika numaranız belli olmadan önce yapacağınız masrafları Kosgeb’den almanız mümkün değildir. Bu sebeple tüm harcama ve işlemleri sertifika numaranızın çıkmasından sonra yapın. Sertifika numaranız çıktıktan sonra iş yerinizi açma sürecinizi başlatabilirsiniz. Yapacağınız tüm harcamaları kesinlikle faturalı bir şekilde yapmanız gerekiyor. Ayrıca hibe destek alabilmeniz için harcamalarınızı mal veya hizmet alacağınız firmanın hesap numarasına havale yapmalısınız. Havale açıklamasına kesinlikle o mal veya hizmetin fatura numarasını eklemeniz gerekiyor. Çünkü Kosgeb size işi kurduktan ve harcamaları yaptıktan sonra ödeme yapıyor. Yani siz harcamayı yaparsınız, ardından Kosgeb’e o harcamaya ait fatura ve havale dekontunu götürürsünüz. Ardından bunlar incelenir ve onaylanırsa size ödemesi yapılır. Kosgeb yetkililerine gidip şuraya şunu verdim bunu verdim şeklinde yapacağınız sözlü açıklamalarla asla ödeme alamazsınız. Çok sık yapılan bir hata olduğu için tekrar söylüyorum; yapacağınız harcamayı mal eya hizmeti aldığınız firmanın banka hesabına kendi hesabınızdan havale yapmalısınız ve havale açıklamasına mal veya hizmetin fatura numarasını girmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Evde Aşçılık Yaparak Para Kazanma

Aldığınız eğitimler neticesinde yapacağınız iş planını Kosgeb’e sunacaksınız. İş planı ile ilgili detaylı bilgi vermeyeceğim çünkü tam 70 saat boyunca bunun eğitimini zaten size verecekler. Hazırladığınız iş planını Kosgeb sitesindeki e-kobi sayfasından kayıt olarak ilgili mercilere ileteceksiniz. Bu da size eğitimlerde öğretilecek. İş planınızı sistem üzerindeki şablona yazarak yapacaksınız. Tüm iş planı bitince bir kere çıktı alır ve incelersiniz. Eğer bir sorun yoksa onaylarsınız ve Kosgeb’e başvuru işleminiz tamamlanır.

Tüm bu aşamalar ve ilgili konularla ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu sayfanın altındaki yorum ekle kısmından bizlere iletebilirsiniz. Bu konu ile ilgili her türlü sorunuza cevap verebilecek gerek kanuni gerekse de pratikte kullanılacak bilgilere sahibiz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir