İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Girişimcilik Semih Buzgan 2.702 views

İstiridye mantarı yetiştiriciliği yıllardır var olan fakat son dört beş yıldır ciddi gelir kaynağı olmaya başlayan güncel iş fikirlerinden biridir. Zahmetli bir iştir fakat getirisi çok iyidir. Zahmeti de işin ilk kuruluş aşamasıdır, ondan sonra zaten yapılacak şeyler hep aynıdır. İşin ilk aşamasında yatırım gerektirir bu sebeple sitemizde bilgi verdiğimiz diğer işlerle karıştırmayın. İstiridye mantar işi başlangıcında ortalama 40 bin TL yatırım gerektirir. Fakat bu rakam 60. günde size geri döner ve ondan sonrası artık sizin için kardır.

Bu makalemizde 100 metrekarelik bir tesis üzerinden tüm örnek ve hesaplamalarımızı vereceğiz. Yatırım bütçenize göre tesis büyüklüğünüzü kendiniz de belirleyebilirsiniz. İşle ilgili bilgileri vermeden önce bir kaç cümle de olsa istiridye mantarı ile ilgili bir kaç cümle yazalım. İstiridye mantarı diğer isimleriyle kavak mantarı yada mangal mantarıdır. Piştiği zaman et lezzeti verir ve tamamen doğaldır. Pek çok sağlık problemine iyi gelmektedir ve piyasası doymayı bırakın henüz neredeyse bomboştur diyebiliriz.

Piyasada son kullanıcılar 15 – 20 TL arası bir rakama kilosunu satın almaktadır. Üreticiler ise 5 – 8 TL arası fiyattan toptancılara veya marketlere verebilmektedir. 100 metrekarelik bir tesiste 60 gün sonunda 8 ton mantar üretimi gerçekleşir. 8 ton istiridye mantarını en ucuz toptan fiyatından satarsanız 40 bin TL para kasanıza girer. Yani az önce de dediğimiz gibi 60. günde tüm ilk yatırımınız çıkmış olur. Şimdi gelin kalem kalem yapılması gereken yatırımları inceleyelim.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Maliyet ve Kar Hesabı

 • Üretim tesisi için ranza alınması yada yaptırılması gerekir – 6500 TL
 • Klima – 7800 TL
 • Elektrikli su fıskiyesi tesisatı – 3000 TL
 • Tesis havalandırması – 1150 TL
 • Havalandırma peteği – 950 TL
İlginizi Çekebilir:  Evde Para Kazandıran İşler Hangileridir?

Bunlar tesis için gerekli olan demirbaşlardır. 1 sefer alınır ve hepsi garantili olur. Yıllarca kullanılır. Toplam maliyet 19400 TL eder. 100 metrekarelik bir istiridye mantarı yetiştirme tesisine 20 ton kompost konulur. Kompost mantarın yetişeceği topraktır diyebiliriz. Tam olarak aslında toprak değildir ama biz şimdilik böyle diyelim. 20 ton kompostun maliyeti 16000 TL tutar. Şu ana kadar toplam masraf 35400 TL tuttu. Buna ön görülemeyen ekstra masrafları da ekleyelim ve düz hesap 40000 TL diyelim.

Tesisimize koyduğumuz 20 ton kompost bize 8 ton istiridye mantarı verir. 60 gün sürer ilk hasatın alınması. En düşük fiyattan verdiğiniz zaman demirbaşlar dahil tüm masraf çıkmış olur. Bir sonraki 60. günde yapacağınız hasat yine size 40000 TL olarak geri döner. Bunun 16000 TL kompost masrafını düştüğünüz zaman size kalır 24000 TL.

İstiridye mantarı yetiştiriciliği ile ilgili ilginizi çeken ve merak ettiğiniz konuları yazının alt kısmındaki mesaj bırakma bölümüne yazabilirsiniz. Uzman ekibimiz en geç bir gün içerisinde size geri dönüş yapmış olur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği” üzerine 1 yorum

 1. Abdullah Konak dedi ki:

  Merhabalar

  Mantarcılık hakkında geniş bilgi edinebileceğiniz iletişim bilgilerimiz aşağıda listelenmiştir. İncelemenizi tavsiye ederiz.

  SAYGILARIMLA, Huzur Mantar – Abdullah Konak
  Adres : 6512 sok. Keresteciler sitesi no:4 – DENİZLİ
  Müşteri hiz : 0850 304 70 76 Gsm : 0532 465 47 89
  Mail : konakabdullah@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir