Freelance Editörü Olmak İçin Ne Gerekir?

Ek İş İlanları Semih Buzgan 1.016 views

Freelance editörü, blogları, siteleri aktif bir şekilde yöneten, sitesini ya da bloğunu güncel tutmak için hedef kitleye hitap eden özgün ve kaliteli içeriklerle siteyi zenginleştiren, sitenin hit oranını artırmak için çalışan kişidir.

Teknolojinin zirve yaptığı bir çağda yaşarken, şirketler artık bir takım işlerini internetten halletmeye başladılar. Dolayısıyla yeni bir iş dalı ortaya çıktı. Freelance editörlüğü, kendi alanında şirketlerin internetteki işlerini halleden kişilerdir. Bu hem şirket adına hem de editör adına karlı bir iştir.

Şirketler internetteki işlerinde çalıştırdığı personele sigorta yapmıyor. Ayrıca çok cüzi rakamlarla işlerini halledebiliyorlar. Editörler ise bu işi asli mesleklerinin dışında kalan boş zamanlarında yaptıkları için ek gelir elde etmiş oluyorlar.

Freelance editörünün yapması gerekenler, blog ve medya sayfalarını aktif bir şekilde yönetmek, hedef kitleye hitap eden konularla ilgili dikkat çekici ve merak uyandırıcı içerikler üretmek, içeriğin ölçümlerini takip ederek analitik sonuçlar ışığında yeni veriler hazırlamak, freelance editörünün yapması gereken işlerdir.

Freelence editörü, eğer bir ürünün satışından sorumlu ise, ilgilendiği ürünle ilgili kampanyaları takip eder. Ürünle ilgili şirketin yaptığı kampanyaları hedef kitleye etkili bir şekilde ulaştırır, ürünün satışı ile ilgili raporlar hazırlar. Satışlar ve müşterilerin geri dönüşümlerini esas alarak deneyim ve gözlemleri ışığında ürünle ilgili rapor hazırlayıp çalıştığı firma yetkililerine sunar.

Freelance editörü olmak için araştırıcı bir kimliğiniz olması gerekiyor. Gazeteciliği seviyorsanız, haber peşinde koşma konusunda kendinize güveniyorsanız, bu yeteneklerinizi online pazara taşımanın zamanı gelmiş demektir.

Freelance editörü olmak için, kendinizi bloglarda tanıtıp, konu ile ilgili makalelerinizi yazıp, sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Bu işinizin bir parçasıdır. Bu işte önemli olan kendinizi tanıtmaktır. Kendinizi firmalara tanıttıktan sonra bu işten güzel paralar kazanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ek İş Fırsatları

İnternet siteleri Google gibi arama motorlarında en üst sıralara taşımak için sürekli yeni ve özgün içerikler yüklemek isterler. Freelance editörü kaliteli, özgün, hedef kitleye hitap eden içerikler üretir, ürettiği içerikleri gözden geçirerek internet sitesine yükler.

Böylece siteyi güncel tutarak sitenin ziyaretçi sayısını artırırlar. Sitenin hit oranını yükseltmek için çabalarlar. Bir freelance editörünün başarısı, sitenin hit oranı ile ölçülebilir desek doğru söylemiş oluruz. Freelance editörlüğüne başlamak için atacağınız ilk adım çalışmalarınızı rahat bir şekilde yapabileceğiniz bir ofis kurun.

Evinizde çalışma odası varsa, o alanı da kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın başına geçin ve yeteneklerinizi online olarak sergilemek için sosyal medya hesaplarınızı aktif bir şekilde kullanın. Grup sayfalarına katılın. Beğendiğiniz içeriklere etkin bir şekilde yorum yapın. Bu işi sürekli ve düzenli olarak yapmayı düşünüyorsanız, kendinize internet sitesi kurabilirsiniz.

Freelance editörlüğü için haber sitelerine başvurabilirsiniz. Haber siteleri, gündelik haberleri sitelerine en iyi bir şekilde taşımak için her gün güncel haberler peşinde koşarlar. Ayrıca güncel konularla ilgili makale yazarak bu siteler yeni içerikler ekleyebilirsiniz. İnternet siteleri sizinle freelance editörü olarak çalışmaya başlamadan önce bu iş ile ilgili deneyiminizi görmek isterler. Ayrıca bu konuda sizi online teste tabi tutarlar.

Bu işte aşama kaydetmek için editörlerin ve yazarların bir araya geldiği online formlarda kendinizi tanıtın. Yazar ve editörlerin gruplarına katılın. Online ortamlarda becerilerinizi ve yeteneklerinizi sergileyin. Böylece bu formlarda editörlük için iş bağlayabilirsiniz.

İnternet sitelerinde bedava sayfa oluşturarak düzenlediğiniz makalelerinizi yayınlayın. Yayınladığınız sayfalardan sosyal medya hesaplarınızın linkine bağlantı verebilirsiniz. Böylece sizin makaleleriniz beğenen, sizinle çalışmak isteyen, kişilerle daha hızlı bir şekilde iletişime geçersiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir