Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

Girişimcilik Semih Buzgan 807 views

Fotoğraf çekmek sizin en büyük hobiniz mi? Hobinizi paraya dönüştürmek ister misiniz? Fotoğraf çekerek para kazanmak isteyenlere kılavuz olacak harika bir yazı sizi bekliyor. Sizleri daha fazla merak içinde bırakmadan, fotoğraf çekerek nasıl para kazanacağınıza dair ipuçlarına vereyim.

Bu işe en çok kazandıracak alandan başlamak isterseniz, sizlere düğün fotoğrafçılığını öneririm. Arkadaş çevreniz genişse ve şansınız yaver giderse, oldukça düşük bir maliyete bu işe başlayabilirsiniz.

Düğün fotoğrafçılığında başarılı olmak istiyorsanız;

  • Bedavaya iş yapmayın: Bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız, düğün sahibi arkadaşınızda olsa, akrabanızda olsa, ücret karşılığında fotoğraflarını çekin.
  • Bir Profesyonele Tanışın: fotoğrafçılıkta çok heveslisiniz ve elinizden gelenin en iyisini yapmak istiyorsunuz. Öncelikle bir profesyonele tanışın ve bu işin inceliklerini öğrenmeye çalışın. Mesela, profesyonel bir düğün fotoğrafçısının bir iş gününü takip ederek, düğün fotoğrafçılığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.
  • Tertibatınızı Kiralayın: Bu işe ilk başladığınızda bir sürü eksiğiniz olacağı muhakkak. Eksiklerinizi satın almak yerine, onları kiralama yoluna giderseniz, kendinizi yüksek maliyetlerle boğuşmak durumunda bırakmazsınız. Kazandıkça, işinizle ilgili olan tertibatları yavaş yavaş satın alırsınız.
  • İyi İletişim Çok Önemli: Fotoğraflarını çekeceğiniz gelin ve damat ile sık iletişim içinde olun. Nasıl bir düğün konsepti istiyorlar, kimlerle birlikte fotoğraf çekilmek istiyorlar ve benzeri isteklerini iyi saptayın ki, iş sonunda hayal kırıklığına sebebiyet vermeyin.

Düğün fotoğrafçılığında bu dört yolu takip ederseniz, başarı sizin olacaktır.

Fotoğraf çekerek para kazanmanın bir başka yolu ise, doğum fotoğrafçılığı. Popülaritesinin her geçen gün artması, doğum fotoğrafçılığını oldukça cazip kılmakta. Eğer doğum fotoğrafları çekmek benim işim diyorsanız, bu işle ilgili fotoğrafları inceleyerek bu işin inceliklerini öğrenebilir, oldukça iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Görsellerin yazının önemini kat bir kat artırdığını hepimiz biliyoruz. Peki, internette makalelerde, bloglarda, sitelerde, gördüğümüz resimleri kimler çekiyor, makaleleri yazanlar mı, bloggerlar mı? Tabi ki hayır. Şimdi bu konunun üzerine biraz eğilerek, aklınızda ki bütün soruları cevaplayalım.

İlginizi Çekebilir:  Hafta Sonu Ek İş Yapmak

Çektiğiniz fotoğrafları stock fotoğraf olarak satabilmenin iki yolu vardır. Birinci yol, stock fotoğraflarının yer aldığı sitelere üye olarak, çektiğiniz bu fotoğrafları bu sitelere satmak. Bu internet sitelerinin en çok bilineni iStockphoto.com dur.

Fotoğrafçılar ve grafik sanatçıları, kendi işlerini bu sitelere yükleyerek, online satış yapabilirler. Bu sitelere yüklediğiniz resimler filigranlı olduğundan, kimse resimlerinizi kopyalayıp, yapıştıramaz. Resimlerinizin ücretleri ödendiğinde, resimleriniz indirilip, kullanılabilir.
Resim sitesine bir kedi resmi yüklediğinizi düşünelim. Resminizi bir kişide satın alabilir, aynı resmi bin kişide satın alabilir. Resimleriniz ne kadar indirilirse, kazancınız bir o kadar daha artacaktır. Fotoğraf sitelere ne kadar fazla resim yüklerseniz, yüklediğiniz resimlerin satılma olasılığını artırmış olacaksınız.

Hangi Tür Resimler En Çok Satıyor

Resim sitelerini incelediğinizde, bu tür sitelerde her tür resmin bulunduğunu görürsünüz. Fotoğraf sitelere resim yüklediğinizde, resimlerinize mümkün olduğunda anahtar kelime ekleyin ki, resimleriniz daha kolay bir şekilde satılsın.
İnternet üzerinden yüzlerce Stock fotoğraf sitesi bulmanız mümkün. Bu sitelerin bazıları belli türdeki görselleri kabul ederken, bazıları ise her tür resmi almakta. Fiyatlandırma konusuna gelince, siteden siteye değişebilmekte. Genel olarak, bu sitelere resim yüklersiniz ve yüklediğiniz bu resimlere anahtar kelimeler eklersiniz. Siteye yüklediğiniz resimler indirildikçe para kazanırsınız. Çoğu fotoğraf sitesinin işleyişi bu şekildedir.
Her işte olduğu gibi, fotoğraf işinde de biraz sabır ve emek gerekmekte. İşinizi severek yaptığınız takdirde, çok daha kaliteli işler çıkaracağınıza emin olun. Kendinize güvendiğiniz takdirde, başarı arkanızdan koşacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir