Figüranlık Yaparak Para Kazanmak 2016

İş Fikirleri Semih Buzgan 1.333 views

Sizlerden gelen maillerden bazılarında figüranlık yapmak istiyorum, figüranlık yaparak para kazanmak istiyorum şeklinde talepler vardı. Bizde bu sebeple konuyu araştırdık ve sizlerle birlikte bu işin artılarını ve eksilerini incelemeye karar verdik.

Figüranlık yaparak para kazanmak istiyorsanız çok dikkat etmeniz bazı noktalar var. Bunları yazının en sonunda anlatacağım. Şimdilik figüranlık işinin nasıl olduğunu biraz inceleyelim. Dizilerde, filmlerde, reklam çekimlerinde ve kliplerde figüranlık yapabilirsiniz. Dizi ve filmlerde veya diğer çekimlerde figüranlık yapabilmeniz için ilk olarak bir ajans kaydınız olması gerekiyor. Figüran arayan firmalar ve çekim yapacak yapım şirketleri adayları bu ajansların kataloglarından seçmektedir.

Figüranlık yapmak için yaş, fizik veya cinsiyet farkı yoktur. Herkes çok güzel yada çok yakışıklılar figüranlık yapabilir sanımaktadır. Aslında bu bilgi hiç doğru değil. Figüranlar genellikle sıradan ve normal fizikli insanlardan seçilirler. Bunun sebebi de başrolde oynayan oyuncuları gölgelemesinler diye. Bu sebeple fizik, yaş veya cinsiyetiniz ne olursa olsun figüranlık yapmak istiyorum diyorsanız gidin ve bir ajansa kayıt olun.

Figüranlık Yaparak Para Kazanmak İstiyorum

Şimdi gelelim işin en can alıcı noktasına. Figüranlık işi veren firmalar yani ajanslar konusuna. Çok ciddi ve işinin hakkını veren ajanslar olduğu gibi tamamen dolandırıcılık amaçlı açılmış ajanslarda bulunmaktadır. Kapısına ajans tabelası takıp aslında bu işle uzaktan yakından alakası olmayan merdiven altı ajanslar bulunmaktadır. Bunlar sizden kayıt ücreti adı altında para alıyorlar ve sonuçta size hiç bir zaman iş ayarlamıyorlar. Tek olayları insanları dizi veya filmlerde figüranlık yada oyunculuk yaptırırım vaadiyle kandırıp paralarını almak. Ortalama 100 TL civarında para alıyorlar. Gazetelere ilan verip buralardan gelenlere bir form doldurtup para topluyorlar. Düşünsenize günde 100 kişiden 100 TL toplasalar 10000 TL para yapar. Bu şekilde bir mekanda 1-2 ay gibi bir süre takılıyorlar ve toplayabildikleri kadar para topluyorlar. 2 ay sonra o mekana gittiğiniz zaman kapı duvar kalıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Evde Yemek Yapıp Satmak

Bunun yanında hakikaten kaliteli ve bu işi yapan ajanslarda bulunmaktadır. Bunlar yapım şirketleri ile koordineli şekilde çalışıyorlar. Benim sizlere tavsiyem dizilerin en sonundaki yazılar bölümünü izleyin. O bölümde diziyi yapan şirketin hangi oyuncu veya figüran ajansı ile çalıştığını görün. 1 hafta boyunca tüm dizilerin bitiş yazılarına bakın ve tüm ajansları not alın. Sonra bu ajanslara gidip kayıt olun. Ancak bu şekilde doğru bir figüranlık ajansı yada cast ajansı ile çalışma imkanınız olur.

Son bir uyarıda daha bulunmak istiyorum. Bu uyarımı özellikle kadın ziyaretçilerimiz için yapıyorum. Kimi ajansların amaçları çok daha farklı oluyor. Burada yazmak istemiyorum ama sanırım sizler anladınız. Bu sebeple bir ajansa kayıt olmaya giderken lütfen yanınızda bir arkadaşınızla gidin. Ajansa gitmeden önce demo çekimi yapılıp yapılmayacağını sorun. Eğer deneme çekimi olacaksa çekim esnasında arkadaşınızın da çekim yapılan mekanda hazır bulunmasını kesinlikle talep edin.

Sizlerde figüranlık veya oyunculuk konusunda tecrübelerinizi lütfen bizlerle ve diğer takipçilerimizle paylaşın. Paylaşım yapmak isteyen arkadaşlar sayfanın alt kısmındaki mesaj formunu kullanabilirler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir