El işleri Yapıp Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Ek İş Semih Buzgan 854 views

Herkesin mutlaka bir el becerisi vardır. Kendini yetenekli hissettiği bir alan vardır. Önemli olan karar verip bir işe başlamaktır. El emeği göz nuru ürünler zaman geçtikçe popülaritesi artan bir alandır.

Peki evde elde neler yapılabilir? Aşağı yukarı makinenin yaptığı her şey el ile de yapılabilir. Evde neler yapabilirsiniz? Figürler, tablolar, heykeller, nikah şekerleri, mandal, kıyafetler için el işlemeleri, boncuklardan bileklik yapımı, perde süsü, biblolar, evde dikiş dikmek, örgü örmek, dantel örmek, makinede nakış yapmak, evde mefruşat yapmak evde yapılacak işlere örnek gösterilebilir.

Evde yaptığınız, ürünler aynı zamanda tasarım açısından farklı olmalıdır. Evde yapılan işleri fabrikasyon ürünlerden ayıran bir özelliği olmalıdır. Örneğin çini işi ile uğraşıyorsanız, hazırladığınız tablolara isim yazabilirsiniz. Ya da hat yazısı veya tezhip sanatı ile süsleyebilirsiniz. Önemli olan burada sizin yenilikçi fikirleriniz. Her bir ürün için ayrı ayrı tasarımlar geliştirmeniz.

Evde iş yapmaya karar verdikten sonra iş planı hazırlayın. Malzemeleri nereden alacaksınız. Öncelikle yaptığınız işin size kar getirmesi için maliyetinin ucuz olması gerekir. Maliyeti ucuza mal etmek için yapacağınız işle ilgili malzemeleri toptan alabilirsiniz. Bu sizin için oldukça karlı bir alışveriş olacaktır.

Ayrıca evde iş yaparken evde olan eşyalarınızı değerlendirerek dönüştürme yeteneğinizi kullanabilirsiniz. Sadece yapmanız gereken şey kafa yormak. Hangi malzeme ile neler yapılabilir? Örneğin, evde kullanmadığınız baskılı yazmalarınız varsa, bunların çiçeklerini keserek düz renkli bir yeleğe veya tişörte yapıştırabilirsiniz.

Evde iş yaparken, piyasaya açılmadan önce, evde biraz stok yapın. Yaptığınız iş, örneğin nikah şekeri hazırlamaksa, işinizi farklı tasarımlarla müşterinin gözüne hitap edecek şekilde yapabilirsiniz. Elinizden çıkan iş ne kadar kaliteli olursa, satışı da o kadar çabuk olur.

Evde el işi yaparken, ikinci aşama ise ürünlerin satış kısmıdır. Ürünlerinizi nerede satışa sunacaksınız? Kendiniz mi satacaksınız, yoksa anlaştığınız herhangi bir dükkan ürünlerinizi sizin adınıza mı satacak.

İlginizi Çekebilir:  Adana Ek İş İlanları

Ürünlerinizi kendiniz pazarlarsanız satıştan karınız daha yüksek olur. Ancak sizin adınıza sizin ürünlerinizi bir başka kişi satışa sunarsa ona da belli oranlarda komisyon vermek zorundasınız. Bu şekilde karınız biraz az olsa da zaman açısından karlı bir iştir.

Evde yaptığınız iş, eğer ev yemekleri ise bunlar için nasıl bir ambalaj kullanacaksınız. Yaptığınız yemekleri müşterilerinize siz mi ulaştıracaksınız, yoksa müşterileriniz gelip sizden mi alacaktır.

Evde iş yaparken, düşünmeniz gereken diğer bir husus ise ürünlerinizi nerede ve nasıl sergileyeceksiniz. Şimdi bazı belediyelerin el emeği göz nuru ürünler için açmış olduğu stantlar var. Bulunduğunuz bölgeyi araştırıp bu stantlardan yararlanabilirsiniz.

Evde iş yaparken düşünmeniz gereken bir başka husus ise ürünlerinizi ne sıklıkta satışa sunacaksınız. Eğer ilerleyen dönemlerde işinizi büyütmek gibi bir fikriniz varsa satış aralıklarını düzenlemelisiniz. Tabi bu yaptığınız işe göre değişir. Eğer evde yaptığınız iş gıda işi ise satış aralıklarını kısa tutmakta fayda vardır.

Yaptığınız işle ilgili çevrenize bilgi verin. Hem işinizin reklamını yapmış olursunuz. Hem de işinizin müşterisini hazırlamış olursunuz. Eğer internet siteniz varsa işinizin reklamını kendi sitenizde yapabilirsiniz. Sosyal medya hesabınızda yaptığınız işle ilgili bol bol görseller paylaşın. Kendinize bu yolla müşteri bulabilirsiniz. Önemli olan yaptığınız işi en güzel ve en karlı bir biçimde pazarlayabilmektir.

El işi ürünlerinizi düzenli olarak satmayı düşünüyorsanız stok yapmanız gerekir. Stokları arttırmak için ne kadar zaman harcamanız gerektiği ile ilgili bir plan yapın. Şimdiden kolay gelsin.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir