Ekstra Para Kazanmanın 5 Kolay Yolu Nelerdir?

Ek Gelir Semih Buzgan 920 views

Şehirde yaşamanın bir takım zorlukları vardır. Bunların üstüne ekonomik sıkıntılar eklenirse, yaşam bir kat daha güçleşir. Bu nedenle insanlar işlerine ek olarak boş zamanlarında para kazanmak, ek gelir elde etmek için bir takım işler yapmaktadırlar.
Peki işten kalan boş zamanlarınızda ek bir iş yaparak siz de az vakitte çok iş yaparak iyi bir ücret kazanmak istemez misiniz? Cevabınız evetse yapmanız gereken şey makalemizi dikkatle incelemektir.
Her insanın kabiliyetleri farklıdır. Herkes kendi kabiliyetini bilip o alana yönelirse ileriye yönelik iyi bir yatırım yapabilirler.
Kazandığımız para tüketimimize yetmiyorsa, bunun iki nedeni vardır. Bunlardan biri düşük gelir, diğeri de bilinçsiz tüketimdir. Eğer konu ile ilgili siz de sıkıntı yaşıyorsanız yapmanız gereken şey, gelirinizi artırarak tüketim hatalarınızın farkına varıp bunlardan vazgeçmenizdir.
Ayrıca giderlerinizi kısarak, örneğin yemeklerinizi dışarıda yiyorsanız evinizde ev yemekleri yiyerek bütçenizden tasarruf yapabilirsiniz. Tasarrufun altın kurallarından biri, gerekli mi, zevk mi? Sorusundan yola çıkarak her gün harcamalarınız için küçük bir not defteri tutmaktır. Böylece gerçekten ihtiyacınız olan şeylerin farkına varıp bütçenizde tasarruf yapabilirsiniz.
Tasarruf yapmanın yolu bilinçli tüketimden geçmektedir. Bilinçli bir tüketici olursanız, paranızı kolay bir şekilde artırabilirsiniz. Şimdi hızlı para kazanmak için 5 kolay yol nedir, biz hangisini yapabiliriz, inceleyelim.
1- Maaşınızdan hariç ekstra bir gelir elde etmek isterseniz, internet dünyasını keşfedin. Yatırım ortaklığı diye de bilinen forex, sistemi kullanmayı bildiğiniz zaman iyi bir ek gelir getirebilir. Ayrıca internetten blog açarak, ürün satarak, yatırım yaparak, e-kitap yazarak para kazanabilirsiniz.
Ayrıca Youtube video kanalından harika paralar kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken şey özgün ve geniş kitlelere hitap eden, izlenebilecek, izlenirken insanları güldürecek gerçekten komik videolar çekmektir. Hoşunuza giden komik olan halleri videoya çekip Youtube’a yükleyin. Bu arada videolarınızı yüklemeden önce Youtube’a kayıt yaptırmayı unutmayın.
2- El işlerinde yetenekli bir insansanız, bu yeteneğinizle ek gelir kazanabilirsiniz. Örgü örerek, örgü deyip geçmeyin. Çıkardığınız örgü modellerini örgü dergilerine satabilirsiniz. Dantel örebilirsiniz. Havlu kenarları, tülbent oyaları hala kızların çeyizlerini konulan el emeği göz nuru gerektiren ürünlerdir.
Ayrıca elinizde ahşap boyama, süsleme sanatı diye de bilinen tezhip, cam boyama, nakış, farklı ve öğün takı tasarımları, kullanılmayan ve atıl durumda olan eşyalardan yeni bir şeyler gibi bir çok şey yapabilirsiniz. Önemli olan bir işin peşinde bıkmadan, usanmadan, yorulmadan koşmaktır.
3- Ekstra para kazanmanın yollarından üçüncüsü freelance editörlüğü yapmaktır. Editör olmak için iyi bir yazar olmak gerekir. Yazılarınız geniş kitlelere hitap etmeli, ayrıca okuyucu kitle tarafından takdir görmelidir.
Bu nedenle akıcı bir üslupla ve bilgi verici yazılar yazmalısınız. Bu iş için kendi bloğunuzu açarak uzman olduğunuz alanda kendi yazılarınızı yazabilirsiniz.
4- Ekstra para kazanmanın yollarından biri de e-kitap yazmaktır. İnternet çağında yaşıyoruz. Artık insanlar genellikle kitapların yapraklarını çevirmek yerine internetten sayfa indirip sayfa okuyorlar.
Özellikle bu zamanda internette kitap yazmak yaygınlaştı diyebiliriz. Sizin de bu alanda yeteneğiniz varsa basım, yayın evi gibi hiçbir masrafa girmeden internette kitap yazarak para kazanabilirsiniz.
5- Ekstra para kazanma yollarının beşincisi dolabınızda yıllardır duran, sadece özel günlerde bir kere giydiğiniz kıyafetleri paraya çevirmektir. Örneğin nişan kıyafetinizi, özel abiyelerinizi, takım elbiselerinizi kiralayabilirsiniz.
Ayrıca evinizde kullanmadığını ikinci el eşyalar varsa onları da satarak ek gelir elde edebilirsiniz. Küçük görülse bile bu satış ve kiralama işinden oldukça yüksek bir kazanç elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Online Para Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir