Çorum Ek İş Fırsatları Nelerdir?

Ek İş Semih Buzgan 961 views

Çorum şehrinde yaşayan insanların genel olarak geçim faaliyetleri arasında, çiftçilik gelmektedir. Ağırlıklı olarak yetiştirilen ürün ise nohut olmaktadır. Nohudun fazla olması sebebi ile bölgede yaşayan insanlar, leblebi üretimi de yapmaktadır. Buna bağlı olarak şehri öne çıkaran ürün leblebisi olmuştur. Bazı durumlarda çiftçilerin kazanmış oldukları para yetersiz geldiğinden ötürü, ekstra olarak farklı mahsul ekme yöntemine gitmektedirler. Fakat bölgedeki firmalar genel olarak leblebi alımı yaptıklarından ötürü, bireylerin yapacak oldukları ekstra bir faaliyet sonucunda, üretmiş oldukları mahsul ellerinde kalabilir. Kişilerin böyle bir durumda kullanacak oldukları yer, internet olacaktır. İnternet üzerine kurulan pazar sistemleri sayesinde, kişilerin rahat bir şekilde mahsullerini pazarlayabileceklerini bilmeleri gerekir.

Genel olarak olgun bir kitlenin yaşadığı bölgedeki, genç bireyler insanları bu konuda aydınlatmalıdır. Bu aydınlatma sonucunda, Çorum ek iş fırsatlarını bölgede yaşayan insanlara tattırırlar. Bireylerin yapacak oldukları bu işlemden ötürü, bölgede yaşayan insanların maddi anlamda bir sıkıntısı kalmayacaktır. Yetiştirecek oldukları ürünün, bölgenin iklimine uyum sağlaması da önemli olacaktır. Bayanlar için de birden fazla ek iş imkanı bulunmaktadır. Köyde yaşayan ve genel olarak kış mevsiminde bir işle uğraşmayan bir kadının bulunduğu yerde örgü işlerini yapması mümkündür. Daha çok kermeslere hitap eden, ya da bireylerin gündelik hayatlarında kullanmış oldukları şeyleri örerlerse malları ellerinde kalmayacaktır. Bu şekilde davranan bir bayan bireyin, kendi bir gelir kapısı açtığını bilmesi gerekir.

Bayanların bu tür işlere başvurmamasının altında yatan sebep, pazarlama imkansızlığından korkmalarından kaynaklanır. Ancak yine onlar da interneti kullanarak güzel bir evden çalışma fırsatını yakalamış olacaklardır. Genel olarak büyük şehirlerde yaşayan insanlar, bu tür el işçiliği olan ürünleri satın almak istemektedirler. Onlara daha çok cazip gelen bu ürünlerden, örgüyle uğraşan çoğu kişinin haberi yoktur. Bundan ötürü belediyeler de bazı zamanlarda kadınları bu tür işlere teşvik etmek amacıyla, halk eğitim merkezlerinde konferans vermektedirler. Hatta aktif olarak çalışan bazı belediye kurumları, bayanların yapmış oldukları bu el işlerini de pazarlama fırsatını sağlayacaklarını belirterek onları işe teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Diyarbakır Ek İş İmkanları

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir