Arı Yetiştiriciliği Nedir? Bal Üretiminden Para Nasıl Kazanılır?

Ek Gelir Semih Buzgan 948 views

Arı yetiştiriciliği yaylada yaşayan aileler için iyi bir geçim kaynağı olabilir. Yaşadığınız yer konum olarak arı yetiştiriciliği için uygunsa, sizin de arıcılığa ilginiz varsa bu iş için az da olsa sermayeniz varsa kararınızı verin ve hemen işe başlayın.
Arı yetiştiriciliği işine başlamadan önce; bu işe para bağlamadan kendinizi keşfetmeniz için arı yetiştiren bir işletme ile anlaşıp bir müddet orada çalışın. Eğer arıcılık sizin severek yapabileceğiniz bir işse bu alanda adımlarınızı atabilirsiniz.
Arı yetiştirip arının el emeği göz nuru olan bal üretiminden para kazanmak için, öncelikle yapmanız gereken şey, arı yetiştiriciliği için lazım olan ekipmanlar ve araçlara sahip olmaktır. Yeni bir arı yetiştiriciliği işi için ana arıya, kuluçkalığa, bal konteynerlarına, bal kutularına, arıların iğnelerinden korunmak için bir takım özel kıyafetlere (şapka, önlük, yüzünüzü korumak için tüle ve gözlükler) arıların yaptığı balı saklamak için bir takım kaplara, motorlu körüklere ihtiyacınız olacaktır.
Arıların bakımında zorlanıyorsanız, bu işi kendiniz yapmak yerine hakiki bal üreten işletmelerden gerçek, katkısız bal alıp bu balı restoranlara, kahvaltı saraylarına, otellere, aktarlara, etiketleyerek satabilirsiniz. Önemli olan gerçek balı bulup uygun fiyata almak ve aldığınız balı belli ücret karşılığında anlaştığınız işletmelere satmaktır.
Arı yetiştirme işi ile uğraşanlar; devlet desteği almak istiyorsanız bu işe en az 30 kovan ile başlamalısınız. Eğer organik bal üretimi yaptığınızı ilgili mercilere bildirirseniz kovan başına 20 TL destek alabilirsiniz.
Küçük bir arı çiftliği ile kendiniz ilgilenebilirsiniz. Ancak balları çıkarma zamanı geldiğinde yanınızda bu iş için size yardımcı olacak birileri gereklidir. Bu işi ailenizle beraber yaparsanız hem giderlerden tasarruf etmiş olursunuz hem de aile bütçesine daha fazla kazanç girer.
Balların çeşitleri arıların beslenme şekline göre değişir. Şekerle beslenen arının yaptığı bal ile doğal çiçek polenleri ile beslenen arının yaptığı bal arasında çok büyük farklar vardır. Ülkemizde en kaliteli bal Artvin ve Ardahan dağlarında yetiştirilen arılardan elde edilen Anzer balıdır.
Arıların kovanlarından balı çıkartırken dikkat etmeniz gereken sıcaklık derecesidir. Sıcaklık balın kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle bir takım önlemler alarak balın kalitesini koruyabilirsiniz.
Organik bal üretimi yapıyorsanız, yapmanız gereken şey balınızı etiketlemektir. Balınız organikse müşteriniz de çok demektir. İnsanlar bu zamanda piyasada bulunan sahte ballardan oldukça muzdarip. Yakın çevrenizde güvenilir bir insansanız ürettiğiniz balları istediğiniz makul fiyata satabilirsiniz.
Balınızın organik olduğunu Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına onaylatmanız gerekiyor. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı nektar kaynağını, arıların yiyecek bulma alanlarını, arı yönetimini, bal çıkarma sürecini, taşımacılığı, ısı derecesini ve ambalajlama koşullarını inceler. Organik olduğu iddia edilen bal bir takım testlerden geçirilmesi gerekir.
Ancak bir bal, bu testlerden geçtikten sonra organik olduğuna garanti verilebilir. Bu testlerde balın böcek ilacı veya çevreyi kirleten kalıntıları içerip içermediğine bakılır. Organik bal üretimi özenli ve derin bir gözlemleme süreci gerektirir. Bu itinalı süreçten sonra üretimi yapılan balın çeşitli testlerden geçirilmesi gerekir.
Örneğin, düzenli analizler ve bal numune testleriyle her beş kilometre de bir dizilen arı kovanlarında kimyasal kalıntı olmadığından emin olunması ve kovanlardaki balların şeker ve antibiyotik içermediğinin belgelerle kanıtlanması gerekir.
Bunların dışında organik balların daha sağlıklı bir seçenek olarak görülmesinin başka bir sebebi daha vardır.  Bazı tutkulu organik gıda tüketicileri, organik tarımcılar tarafından üretilen balların geleneksel olarak üretilen ballara göre daha lezzetli olduğunu düşünürler.

İlginizi Çekebilir:  Evde Kına Paketleme İşi Veren Firmalar

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir